Sastapt Pirosmani

Staigājot par Tbilisi kādā no centra ielām sastapsiet cilvēka auguma bronzas figūru – bārdainu vīru sētnieka tērpā, ar tālumā vērstu acu skatienu un nedaudz sakumpušu muguru. Tā atveidots Gruzijas slavenākais mākslinieks Niko Pirosmani.

Pirosmani ir 18.gadsimta beigu – 19.gadsimta sākuma mākslinieks, dzimis un visu savu dzīvi pavadījis Gruzijā. Izteikts naivisma pārstāvis. Tāpat kā lielākā daļa dižo otas meistaru, arī Pirosmani savu slavu un atzinību ieguvis tikai pēc nāves. Savu gleznošanas prasmi apguvis un attīstījis patstāvīgi, īsts autodidakts. Visu savu dzīvi cīnījies ar nabadzību, tāpēc gleznojis ar paša darinātām krāsām uz dēļu gabaliem, vecu durvju fragmentiem.

Taču nabadzība nav bijis šķērslis viņam īstenot iespaidīgu un romantisku žestu savai mūzai, franču aktrisei. Lai izrādītu jūtas, mākslinieks aktrisei pasniedzis miljons sarkanu rožu, noklājot ar tām laukumu pie aktrises mājām. Diemžēl aktrise tā arī neuzzināja, no kā saņēmusi šo dāvanu. Pirosmani tas maksāja visus viņa ietaupījumus, un tikai palielināja neatzītās mīlestības radītās skumjas.

Mākslinieka darbus var apskatīt Gruzijas Tēlotājmākslas muzejā, kur būs interesanti redzēt arī citu Gruzijas vecmeistaru darbus. Starp citu muzejam ir brīnišķīgs suvenīru veikals, kur iegādāties auduma somas, priekšautus, krekliņus un kartītes ar Pirosmani darbu fragmentiem.

Mākslas muzejs atrodas Rustaveli ielā 7. Muzejs ir atvērts katru dienu izņemot pirmdienas no pl.10 līdz pl.19.

Lieliem mākslas cienītājiem iesaku turpināt pastaigu pa Rustaveli ielu un iegriezties arī Nacionālajā mākslas galerijā, Gruzijas nacionālajā muzejā un Lietišķās mākslas muzejā. Vēl uz šīs ielas atrodas arī Gruzijas parlaments un Operas un baleta teātris.