Šamanka – Baikāla dusošais pūķis.

Divkupraina, baltā marmora klints uz nelielas pussalas Baikāla ezerā pie Olhon salas, tā ir Šamanka jeb vieta, kur mīt Baikāla gari. Saskaņā ar leģendu abas klints virsotnes ir “dusoša pūķa mugura”, un šis pūķis ir garu “sargsuns”. Šamankas klintī mīt Olhon salas pavēlnieka Han Hutē Bābai gars. Šis gars vada 13 debesu dēlu pulku, kurš cilvēku lūgts nolaižas no debesīm uz zemes. Par godu 13 gariem netālu no Burhan klintsraga (Šamankas) ir uzstādīti 13 serges – svētie stabi, pie kuriem gari piesien savus zirgus.

Mīt zem Šamankas pūķis vai nemīt – tas lai paliek katra lasītāja un ceļotāja iztēles ziņā. Fakts paliek fakts – Burhan klintsrags (Šamanka) ir viena no Āzijas deviņām lielākajām svētvietām. Baikāla krastos vēl joprojām ir dzīvas šamanisma tradīcijas. Un tas ir tikai loģiski, ka tieši 25 miljonus gadus vecā Baikāla krastos joprojām aktīvi praktizē pasaulē senāko reliģiju – šamanismu. Šamaņi var būt gan vīrieši, gan sievietes. Viņi veido tiltu starp dzīvajiem un garu pasauli. Garu pasaule ir tikpat apdzīvota kā dzīvo pasaule, tajā mīt gan senču gari, gan dažādu vietu, piemēram, kalnu, upju, dabas parādību pavēlnieki. Tautas, kuras dzīvo ap Baikālu, tic, ka šamanis var palīdzēt atbrīvoties no dažādām slimībām, nelaimēm un ķibelēm.

IMG_E0220 IMG_E0228 IMG_E0239
Jau 18.-19.gs. pirmie Baikāla pētnieki atzīmēja, ka tieši pie “Šamaņu klints” burjati veica dažādus upurēšanas un ziedošanas rituālus. Šamaņu rituāli tiek veikti vēl šobaltdien. Dodoties ceļojumā uz Baikālu, ir jāpaņem līdzi daudzkrāsainas lentītes, kuras veiksmei, labklājībai un veselībai apsiet ap 13 sergēm.