Dižā valdnieka Timura mauzolejs

Viens no Samarkandas lepnumiem ir Gūr-e Amīr mauzolejs, UNESCO pasaules kultūras mantojuma sarakstā iekļautais persiešu arhitektūras šedevrs. Gūr-e Amīr mauzolejs ir vieta, kurā apglabāts viens no pasaules vēsturē dižākajiem karavadoņiem, cilvēks, kurš izveidoja milzīgo Timurīdu impēriju – Timurs jeb Tamerlans. Gūr-e Amīr mauzoleju ir vērts redzēt kaut vai tādēļ, ka tā ir viena no nedaudzajām zināmajām “lielo” pasaules valdnieku atdusas vietām (piemēram, nav zināms, kur apglabāts Čingizhans). Timura impērijas vairs nav, bet viņa mauzolejs cauri gadsimtiem slejas varens savā diženumā. Interesanti, ka tieši Gūr-e Amīr mauzolejs tika izmantots kā paraugs, ceļot Tadž Mahala mauzoleju Agrā, vēl viena unikāla celtne.

Timurs ibn Taragajs Barlass, jeb vienkārši Timurs piedzima 1336.gadā Kešā, nelielā miestā netālu no Samarkandas. Timurs jaunībā neesot guvis nekādu izglītību, taču bijis apveltīts ar asu prātu un pratis vairākas valodas. 1362. gadā, atrodoties Seistānas emīra dienestā, Timurs kādā kaujā zaudēja četrus pirkstus un guva tik smagu gurna savainojumu, ka kliboja visu atlikušo mūžu. Nelabvēļi Timuru iesauca par Timuru klibo jeb Tamerlanu.

Timurs bija patiešām izcils karavadonis, kurš iekaroja milzīgas teritorijas – 1391. gadā Timurs pilnībā sagrāva Zelta ordas spēkus un ar savu karaspēku aizgāja gandrīz līdz Maskavai. 1399. gadā iebruka Rietumindijā, kur aizgāja līdz Deli, ko nopostīja. Jau nākamajā gadā atsāka karagājienu uz Rietumiem: iekaroja Irāku, Azerbaidžānu, Gruziju, 1400. gadā sakāva Ēģiptes sultāna armiju un iekaroja Sīriju, 1401. gadā nopostīja Bagdādi un 1402. gadā iekaroja Mazāzijas rietumdaļu, sakaujot osmaņu sultānu Bajazīdu II. Timurs, kā jau dižam karavadonim pienākas, nomira karagājiena laikā, viņa mirstīgās atliekas tika iebalzamētas nogādātas uz Samarkandu un pēc kāda laika apglabātas Gūr-e Amīr mauzolejā, nefrīta sarkofāgā.

Ar Timura sarkofāgu un tā atvēršanu 1941. gadā ir saistītas vairākas “konspirācijas teorijas”, bet tās ir tikai skaisti – briesmīgas leģendas.